Stabilizatory hafciarskie - jakie są rodzaje i do czego służą
Masz już hafciarkę komputerową lub Multi-Hafciarkę i nie wiesz co będzie Ci potrzebne, aby zacząć pracę lub zabawę z haftem komputerowym?
Ten artykuł jest dla Ciebie!
Omówimy w nim wszystkie akcesoria i dodatki, które są niezbędne lub ułatwiają pracę z hafciarką. Dzięki temu artykułowi osiągniesz idealne hafty na dowolnym materiale czy odzieży.
Zapraszamy!
Stabilizatory, zwane także podkładami do haftu komputerowego przeznaczone są do stabilizacji materiału na jakim haftujemy. Podkład hafciarski najczęściej „upinany” jest w tamborku hafciarki wraz z materiałem. Znajduje się na spodzie, pod haftowanym materiałem. Zadaniem stabilizatora do haftu jest odpowiednie „umocowanie” oraz usztywnienie materiału i zapewnienie jego stabilności w momencie, gdy hafciarka będzie nakłuwać go igłą. Ponieważ hafciarki osiągają prędkość nawet 1500 wkłuć na minutę, dlatego też tak ważna jest odpowiednia stabilizacja. Bez dobrego podkładu nasz materiał w momencie „nakłuwania” może się marszczyć, dziurawić czy zaciągać. Wówczas nasz gotowy haft będzie nieestetyczny, pomarszczony, a nawet poprzerywany. Bez dobrej stabilizacji, nawet najlepiej zaprojektowany wzór haftu, może „na gotowo” zupełnie różnić się od tego co widzimy na monitorze. Dlatego też jednym z najważniejszych składników idealnego haftu, jest wybór odpowiedniego podkładu (stabilizatora) hafciarskiego.
TAK, zawsze. Każdy materiał na jakim haftujemy wymaga odpowiedniego podkładu – usztywnienia. Różne materiały, w różny sposób podatne są na ściąganie czy marszczenie, jednak każdy z nich wymaga odpowiedniego stabilizatora.
Ponieważ materiały na jakich haftujemy są różnorodne, dlatego też na rynku znajdziemy wiele rodzajów stabilizatorów do haftu. Dodatkowo każdy rodzaj stabilizatora posiada kilka rodzajów.
Do najpopularniejszych podkładów do haftu należą dwie grupy stabilizatorów:
• Flizeliny do haftu (zwane także: papier do haftu, włóknina do haftowania, fliselina hafciarska)
• Hydrofolie hafciarskie (zwane także: folia do haftu, folia hafciarska)
Flizelina hafciarska (fliselina, włóknina, papier do haftu). Jest to rodzaj stabilizatora wykonanego najczęściej z połączenia celulozy z włóknami syntetycznymi. Fliselina hafciarska produkowana jest podobnie jak papier czerpany, nie jest tkana. Jest to podstawowy podkład pod haft i najczęściej stosowany. Nadaje się w zasadzie do stabilizacji każdego materiału.
Istnieje kilka rodzajów flizelin, poniżej opis najpopularniejszych z nich.
Flizeina do haftu klasyczna – papierowo-syntetyczna fliselina hafciarska (włóknina, papier do haftu). Najczęściej występuje w kilku grubościach (różna gramatura). Po skończonym hafcie jej nadmiar jest wydzierany. Bez problemu wyrywa się w każdym kierunku. Stabilizuje materiał we wszystkich kierunkach. Nadaje się zarówno do materiałów elastycznych jak i materiałów sztywnych. Jest to najtańszy, a zarazem najbardziej przydatny stabilizator do haftu. Można stosować ją także jako podkład, który samodzielnie upięty jest w ramce tamborka hafciarki, a materiał na jakim haftujemy jest „przyklejany” do flizeliny hafciarskiej, po za ramką tamborka. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza przy bardzo grubych materiałach, których nie da się „wcisnąć” do tamborka. Do przyklejenia można użyć klej hafciarski (tymczasowy klej w sprayu). Ta metoda idealnie sprawdza się również podczas haftu małych łatek i kawałków materiałów, których nie da się „normlanie” upić w tamborku hafciarki, gdyż są zbyt małe.
Flizelina materiałowa – wiskozowa Flizelina do haftu, którą po skończonym hafcie wycina się nożyczkami. Jej zwarta struktura idealnie nadaje się do haftu zwłaszcza materiałów i rozciągliwych. Świetnie do haftowania polówek, koszulek, T-Shirtów itp. Idealna włóknina hafciarska dla bardziej wymagających materiałów. Nie wydziera się w żadnym kierunku. Istnieją flizeliny do haftu, które wydzierają się w jednym kierunku, a w drugim nie. Wówczas jeśli chcemy uzyskać najlepszy efekt, stosuje się dwie warstwy flizeliny ułożone na krzyż.
Flizelina rozpuszczalna w wodzie – specjalny rodzaj fliseliny do haftu, która po praniu lub po zmoczeniu, całkowicie rozpuszcza się w wodzie. Flizelina ta, ma takie samo zastosowanie jak Flizelina klasyczna. Jej atutem jest fakt, że na skończonym hafcie, po spodniej stronie nie widać resztek flizeliny, jak ma to miejsce przy hafcie na zwykłej papierowej flizelinie do haftu. Idealna jako podkład pod ręczniki, kocyki, ściereczki, itp. Świetnie nadaje się do haftu koronkowego typu lace czy też haftu Richelieu lub haftu ażurowego. Idealnie nadaje się do wszelkich haftów, gdzie podczas wyrywania lub wycinania flizeliny może uszkodzić haft lub materiał. Jej odpowiednikiem jest hydrofolia hafciarska, o której piszemy w dalszej części artykułu.
Flizelina samoprzylepna – to z kolei specjalny rodzaj stabilizatora hafciarskiego z warstwą kleju. Po odklejeniu warstwy ochronnej uzyskujemy powierzchnię samoprzylepną. Specjalna warstwa klejąca pozwala na przyklejenie materiału do fliezliny. Idealna do haftu materiałów, których nie da się „upiąć” razem z flizeliną w tamborku oraz do wszelkiego rodzaju elastycznych materiałów i dzianin. Jest alternatywą dla zwykłej flizeliny i kleju w sprayu. Flizelina ta ułatwia też pracę z małymi kawałkami materiałów, łatkami, aplikacjami, których nie da się upiąć klasycznie w tamborku.
Flizelina termoprzylepna – jest to rodzaj samoprzylepnej flizeliny, z tą różnicą, że klej aktywuje się dopiero po przeprasowaniu (pod wpływem wysokiej temperatury). Minusem tego rodzaju flizelny jest fakt, że aktywowany pod wysoką temperaturą klej brudzi od spodniej części materiał oraz igłę hafciarki. Istnieją specjalne igły do haftu z powłoką, która nie brudzi się klejem.
NIE MOŻNA ! To znaczy w tamborek upniemy każdy rodzaj flizeliny, jednak tylko specjalistyczna Flizelina hafciarska pozwoli nam na uzyskanie poprawnego i idealnego haftu. Żadna inna fliselina, jak np. flizelina krawiecka, tapicerska, termolina, podszywka, wigofil, papier czy cokolwiek innego nie pozwoli na poprawne wykonanie haftu. Zasada jest prosta – do haftu komputerowego stosujemy flizelinę do haftu!
2020-09-01