Zadzwoń do nas (+48) 12 260 71 30 | GSM: 739 048 997                                                                                                            Logowanie | Wyloguj | Rejestracja
 
0
Koszyk jest Pusty

WARTOŚĆ: 0.00 PLN

Stabilizatory hafciarskie - jakie są rodzaje i do czego służą


PORADNIK HAFCIARSKI - czyli co jest NIEZBĘDNE do Haftu Maszynowego, Komputerowego?

Podczas pracy z Hafciarką Komputerową NIEZBĘDNE są Materiały Eksploatacyjne służące do Prawidłowego wykonania Dobrej Jakości Haftu:


PORADNIK HAFCIARSKI - CZĘŚĆ 1 - STABILIZATORY HAFCIARSKIE
Czy zawsze musimy stabilizować materiał, na którym haftujemy?

TAK, ZAWSZE. Każdy materiał na jakim haftujemy wymaga odpowiedniego podkładu – usztywnienia. Różne materiały, w różny sposób podatne są na ściąganie czy marszczenie, jednak każdy z nich wymaga odpowiedniego stabilizatora.


Jakie są najważniejsze rodzaje Stabilizatorów Hafciarskich?

Ze względu różnorodność materiałów na jakich haftujemy, na rynku oferowanych jest wiele rodzajów stabilizatorów do haftu. Dodatkowo każdy rodzaj stabilizatora posiada kilka rodzajów i grubości.
Do najpopularniejszych podkładów do haftu należą dwie grupy stabilizatorów:

  • (zwane także: papier do haftu, włóknina do haftowania, fliselina hafciarska)
  • (zwane także: folia do haftu, folia hafciarska)


Co to jest Flizelina dedykowana do Haftu i do czego służy?

Flizelina hafciarska (fliselina, włóknina, papier do haftu). Jest to rodzaj stabilizatora wykonanego najczęściej z połączenia celulozy z włóknami syntetycznymi.
Flizelina Hafciarska produkowana jest podobnie jak papier czerpany, nie jest tkana. Jest to podstawowy podkład pod Haft i najczęściej stosowany. Nadaje się zasadniczo do stabilizacji każdego materiału.

Istnieje kilka rodzajów Flizelin, poniżej opis najpopularniejszych z nich.

Flizelina do Haftu Klasyczna (wyrywana w obu kierunkach) – papierowo-syntetyczna flizelina hafciarska (fliselina, włóknina, papier do haftu). Najczęściej występuje w kilku grubościach (różna gramatura).

Po skończonym hafcie jej nadmiar jest odrywany od materiału. W odróżnieniu od flizeliny krawieckiej, podczas próby przetargania flizeliny do haftu będzie wyczuwalny opór w obu kierunkach (flizelina krawiecka przeważnie zapewnia stabilizację w jedynym kierunku, w kierunku szycia: góra-dół).

Flizelina Wyrywana stabilizuje materiał we wszystkich kierunkach. Nadaje się zarówno do materiałów elastycznych jak i materiałów sztywnych. Jest to najtańszy, a zarazem najbardziej przydatny Stabilizator do Haftu.
Można stosować ją także jako podkład, który samodzielnie upięty jest w ramce tamborka hafciarki, a materiał na jakim haftujemy jest „przyklejany” do flizeliny hafciarskiej, za pomocą kleju w spreju. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza przy bardzo grubych materiałach, których nie da się „wcisnąć” do tamborka. Ta metoda idealnie sprawdza się również podczas haftu małych łatek i kawałków materiałów, których nie da się „normlanie” upiąć w tamborku hafciarki, gdyż są zbyt małe.

Flizelina Materiałowa –  flizelina do haftu z przewagą materiałów sytetycznych (wiskoza, poliester). Po skończonym hafcie jej nadmiar wycina się nożyczkami. Jej zwarta struktura idealnie nadaje się do haftu zwłaszcza materiałów rozciągliwych. Świetna do haftowania polówek, koszulek, T-Shirtów itp. Idealna włóknina hafciarska dla bardziej wymagających materiałów. Nie wydziera się w żadnym kierunku. Sprawdza się również przy materiałach o luźnym splocie (wełniane swetry), gdzie igła hafciarki może trafić w pustą przestrzeń i nie wykona poprawnego ściegu. Flizelina materiałowa zapewni pod materiałem powierzchnię do poprawnego wykonania wiązania nici.

 


Flizelina Rozpuszczalna w wodzie - specjalny rodzaj flizeliny do haftu, która po praniu lub po zmoczeniu, całkowicie rozpuszcza się w wodzie. Flizelina ta, ma takie samo zastosowanie jak Flizelina klasyczna.
Jej atutem jest fakt, że na skończonym hafcie, po spodniej stronie nie widać resztek flizeliny, jak ma to miejsce przy hafcie na zwykłej papierowej flizelinie do haftu. Idealna jako podkład pod ręczniki, kocyki, ściereczki, itp.
Świetnie nadaje się do haftu koronkowego typu lace czy też haftu Richelieu lub haftu ażurowego. Stosowana do wszelkich haftów, gdzie podczas wyrywania lub wycinania flizeliny można uszkodzić haft lub materiał. Jej zamiennikiem jest Wzmocniona Hydrofolia Hafciarska, o której piszemy w dalszej części artykułu.

Flizelina Samoprzylepna - to z kolei specjalny rodzaj stabilizatora hafciarskiego z warstwą kleju. Po odklejeniu warstwy ochronnej uzyskujemy powierzchnię samoprzylepną (podobnie jak w opatrunkach).
Specjalna warstwa klejąca pozwala na przyklejenie materiału do flizeliny. Idealna do haftu materiałów, których nie da się „upiąć” razem z flizeliną w tamborku oraz do wszelkiego rodzaju elastycznych materiałów i dzianin.
Jest alternatywą dla zwykłej flizeliny i kleju w spreju. Flizelina ta ułatwia też pracę z małymi kawałkami materiałów, łatkami, aplikacjami, których nie da się upiąć klasycznie w tamborku.

Flizelina Termoprzylepna - jest to rodzaj flizeliny z klejem w proszku, który aktywuje się dopiero pod wpływem wysokiej temperatury (żelazko, prasa termotransferowa).
Minusem tego rodzaju flizelny jest fakt, że klej brudzi od spodniej strony materiał oraz igłę hafciarki a sproszkowane resztki kleju potrafią zlegać w chwytaczu i mechanizmach cięcia nici hafciarki.
Sugerujemy ten rodzaj flizeliny pozostawić do innych prac krawieckich.

Czy podczas haftu można użyć innej Flizeliny, Włókniny lub Papieru zamiast Specjalistycznej Flizeliny do Haftu?

NIE MOŻNA! To znaczy, że o ile w tamborek upniemy prawie wszystko, tylko specjalistyczna Flizelina hafciarska pozwoli nam na uzyskanie poprawnego i idealnego haftu.
Żadna inna fliselina, jak np. flizelina krawiecka, tapicerska, ogrodnicza, termolina, podszywka, wigofil, papier, gazeta czy cokolwiek innego nie pozwoli na poprawne wykonanie haftu.
Zasada jest prosta – do Haftu Komputerowego stosujemy Flizelinę do Haftu!


Co to jest Hydrofolia i jakie jest jej zastosowanie?

Hydrofolia Hafciarska to specjalny rodzaj folii rozpuszczalnej w wodzie. Wykonana z polimeru winylowego folia do haftu rozpuszcza się całkowicie w wodzie, nie pozostawia żadnego śladu. Występuje w różnych grubościach, a każda grubość ma inne zastosowanie.

W naszej ofercie znajdują się dwie grubości hydrofoli do haftu:Do czego używamy tych dwóch rodzajów Hydrofolii?
 


 

Hydrofolia WZMOCNIONA o zwiększonej grubości (EXT, grubsza)

Ten rodzaj hydrofolii do haftu stosowany jest na spód materiału, czyli do tamborka, a właściwy materiał jest przyklejany na jej wierzch. Gruba hydrofolia jest zamiennikiem flizeliny.
Stabilizuje materiał od spodu działając jak podkład. Usztywnia materiał i zabezpiecza go przed marszczeniem i ściąganiem podczas haftowania.

Hydrofolię zamiast flizeliny stosujemy w momencie gdy zależy nam na tym, aby od spodniej części haftu nie było widać nic po za haftem. Ponieważ znika całkowicie pod wpływem wody, dlatego też nasz haft będzie atrakcyjny wizualnie zarówno z prawej jak i lewej strony haftu. Jeśli dodatkowo użyjemy takich samych Nici do Haftu Maszynowego zarówno od dołu jak i od góry, wówczas nasz haft będzie dwustronny.

Gruba folia do haftu jest także stosowana do wykonywania haftów typu lace, czyli haftów koronkowy, ażurowych. Idealnie sprawdza się przy hafcie Richelieu. Wówczas w tamborku upinamy tylko grubą hydrofolię i na niej bezpośrednio haftujemy nasz wzór. Następnie rozpuszczamy hydroflię w wodzie i zostaje nam piękny, koronkowy haft. Zamiennie zamiast hydroflii, można stosować Flizelinę Rozpuszczalną w wodzie.

 Jakie inne Dodatki do Haftu są pomocne?

Oprócz podstawowych stabilizatorów do haftu, na rynku dostępne są różne dodatki, które ułatwiają haft komputerowy czy też pozwalają na zastosowanie nowych technik hafciarskich. Są to między innymi:

Osłona Haftu z dzianiny

Specjalny, elastyczny materiał, który przyklejany jest za pomocą żelazka lub prasy termotransferowej do spodniej część haftu. Z racji, że materiał ten jest bardzo miły w dotyku, dlatego stanowi barierę między haftem a skórą i sprawia, że haft nas nie "drapie".
Ma to znaczenie zwłaszcza przy haftowaniu odzieży dziecięcej, która ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Są to np. body niemowlęce, kaftaniki, koszulki, spodenki itp.
Termofolia Hafciarska

Termofolia jest specjalną folią, zabezpieczoną tymczasowo papierem, przeznaczoną do "przyklejenia" naszej naszywki na gotową odzież za pomocą żelazka lub prasy termotransferowej.
Dzięki termofolii do haftu nasza naszywka, może zostać na całej swojej powierzchni "przyklejona" do odzieży. Każdy z nas na pewno spotkał się z łatkami do naprasowania jako zabezpieczenie przetartego łokcia marynarki lub kolana spodni.
Folia doskonale nadaje się do naklejania naszywek na gotowych wyrobach jak torby, czapki, portfele, paski toreb, gotowe kurtki z podszewką, suknie ślubne czy też akcesoria do chrztu i komunii. Zastosowań termofolii jest bardzo wiele
Klej Hafciarski w spreju
Niezastąpiony w każdej hafciarni czy też w domowym kąciku hafciarskim. Pozwala na łatwe, szybkie i bezproblemowe przyklejenie materiału do stabilizatora hafciarskiego.
Klej do haftu, jest klejem tymczasowym. To znaczy, że po kilkunastu minutach traci on swoje właściwości klejące, a ten czas w zupełności wystarczy, aby hafciarka przyszyła już materiał do np. flizeliny.
Materiał Naszywkowy - Folia do produkcji naszywek

To przezroczysta folia do haftowania naszywek. Naszywkę wykonujemy bezpośrednio na dwóch warstwach folii upiętej w tamborku lub ramie. Nie wymaga wycinania lub stosowania innych materiałów. Po wykonaniu haftu wystarczy oderwać gotową naszywkę z folii. Folia jest perforowana, dlatego też z łatwością wyrwiemy gotową naszywkę nie uszkadzając jej powierzchni.
Kliknij na poniższe przycisk i zobacz jakie Stabilizatory do Haftu Maszynowego, Komputerowego oferujemy.
Wszystko to znajdziesz w naszym Sklepie Internetowym www.BMD.pl.ATRAKCYJNE CENY, RABATY DLA STAŁYCH KLIENTÓW, NISKIE KOSZTY PRZESYŁKI
I SPRAWDZONA,
WYSOKA JAKOŚĆ MATERIAŁÓW EKSPLOATACYJNYCH yes

Ogromne znaczenie dla Jakości i Wyglądu wykonanego Haftu mają Specjalistyczne Nici do Haftu Maszynowego (to nie są ZWYKŁE Nici).
Sprawdź nasza Ofertę na Nici do Haftu Maszynowego, Komputerowego - Sklep Internetowy www.BMD.pl

ATRAKCYJNE CENY, RABATY DLA STAŁYCH KLIENTÓW, NISKIE KOSZTY PRZESYŁKI
I SPRAWDZONA,
WYSOKA JAKOŚĆ MATERIAŁÓW EKSPLOATACYJNYCH yes

Podobnie jak NIci, bardzo Duże znaczenie dla jakości Haftu i Wydajnej pracy z Hafciarką mają Igły do Haftu Maszynowego.
Im Lepsze (twardsze i ostre), tym mniej kłopotów nam sprawią podczas Haftowania.
Sprawdź naszą Ofertę na Igły Hafciarskie i wybierz Igły odpowiednie dla siebie (pomożemy).
ATRAKCYJNE CENY, RABATY DLA STAŁYCH KLIENTÓW, NISKIE KOSZTY PRZESYŁKI
I SPRAWDZONA,
WYSOKA JAKOŚĆ MATERIAŁÓW EKSPLOATACYJNYCH
yes
PORADNIK HAFCIARSKI ciąg dalszy - czyli co jest NIEZBĘDNE do Haftu Maszynowego, Komputerowego? Specjalistyczne NICI do Haftu Maszynowego, do Hafciarek Komputerowych takie jak:
NIci Górne (wierzchne), Nici Dolne (spodnie, wkładane do bębenka)

 
 Dobrej Jakości IGŁY do Haftu Maszynowego, do Hafciarek Komputerowych.
Im Lepsze (twardsze i ostre), tym mniej kłopotów nam sprawią podczas Haftowania.
 
2020-09-01
 
KONTO
Problem Logowania?
E-mail
Hasło
Nie pamiętam lub BRAK hasła. Wyślij mi hasło (Zaloguj).

Aby zapewnić Państwu najlepsza formę prezentacji i możliwość szybkiego złożenia Zamówienia wa naszym Sklepie wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności »