0
Koszyk jest pusty

WARTOŚĆ: 0.00 PLN

Oferta / Co jest potrzebne do haftu ?
Prewodnik po dodatkach do haftu - Co, do czego i po co jest potrzebne do haftowania komputerowego

Flizelina do haftu STD - mb

Flizelina hafciarska STD (1640) do wszystkich hafciarek komputerowych - 37g/m2
Cena: 2.99 PLN

 

Flizelina do haftu GRUBA - mb

Grubsza flizelina hafciarska (1860) do haftu komputerowego - 65g/m2
Cena: 3.99 PLN

 

Materiałowa flizelina do wycinania - mb

Materiałowa miękka flizelina hafciarska do wycinania
Cena: 4.90 PLN

 

Hydrofolia GRUBA - mb

Mocna i Gruba hydrofolia hafciarska nie tylko do haftu koronkowego Lace
Cena: 15.90 PLN

 

Hydrofolia STD - mb

Hydrofolia do haftu STD folia ruzpuszczalna w wodzie
Cena: 7.90 PLN

 

Termofolia hafciarka - mb

Termofolia do haftu komputerowego idealna do naszywek
20.00 PLN
Cena: 15.90 PLN

 

STICK PROTECT osłona haftu - mb

Dzianinowa osłona haftu Stick Protect chroni przed podrażnieniem skóry
Cena: 14.90 PLN

 

Samoprzylepna flizelina hafciarska

Samoprzylepna flizelina do hafciarek komputerowych
Cena: 22.90 PLN

 

Klej tymczasowy w sprayu - 500ml

Tymczasowy przeźroczysty klej hafciarski w spreyu 500ml
Cena: 39.90 PLN

 

Flizelina rozpuszczalna w wodzie rolka 25m

Flizelina do haftu komputerowego rozpuszczalna w wodzie rolka 25mb
Cena: 249.00 PLN

 

Flizelina do haftu STD - Belka 200mb

Fliselina do haftu komputerowego STD 200mb - 2,75 zł/mb
598.00 PLN
Cena: 549.00 PLN

 

Flizelina do haftu GRUBA - 100mb

Flizelina do haftu komputerowego o zwiększonej gramaturze belka 100mb - 3,49 zł/mb
399.00 PLN
Cena: 349.00 PLN

 

Flizelina do haftu CZARNA STD - 200mb

Czarna flizelina hafciarska o standardowej gramaturze belka 200mb
Cena: 598.00 PLN

 

Hydrofolia STD - Belka 100mb

Cała rolka standardowej hydrofolii hafciarskiej o długości 100m - 5,49 zł/mb
790.00 PLN
Cena: 549.00 PLN

 

Hydrofolia GRUBA - Belka 100mb

100 metrowa rolka grubej hydrofolii hafciarskiej do haftu komputerowego - 14,99 zł/mb
1590.00 PLN
Cena: 1499.00 PLN

 

Zestaw startowy do hafciarki 'MINI'

Podstawowy zestaw startowy do hafciarek i multi-hafciarek - Wariant: "MINI"
150.00 PLN
Cena: 138.00 PLN

 

Zestaw startowy do hafciarki 'BASIC'

Zestaw startowy do hafciarek i multi-hafciarek - Wariant: "BASIC"
203.00 PLN
Cena: 189.00 PLN

 

Zestaw startowy do hafciarki 'MEDIUM'

Zestaw startowy do hafciarek i multi-hafciarek - Wariant: "MEDIUM"
414.00 PLN
Cena: 389.00 PLN

 


Co jest potrzebne do haftu komputerowego ? - STABILIZATORY

Masz już hafciarkę komputerową lub Multi-Hafciarkę i nie wiesz co będzie Ci potrzebne, aby zacząć pracę lub zabawę z haftem komputerowym?

Ten artykuł jest dla Ciebie!

Omówimy w nim wszystkie stabilizatory do haftu, które są niezbędne lub ułatwiają pracę z hafciarką. Dzięki temu artykułowi osiągniesz idealne hafty na dowolnym materiale czy odzieży. Dowiesz się jakie rodzaje podkładów stosować do różnych materiałów i technik.

W kolejnym artykule - -> KLIKNIJ <-- znajdziesz natomiast informacje dotyczącą nici do haftu i igieł do hafciarki - jakie wybrać, które najlepsze, czym różni się nitka spodnia od górnej...

Zapraszamy!

Stabilizatory hafciarskie – co to jest i po co?

Stabilizatory, zwane także podkładami do haftu komputerowego przeznaczone są do stabilizacji materiału na jakim haftujemy. Podkład hafciarski najczęściej „upinany” jest w tamborku hafciarki wraz z materiałem. Znajduje się na spodzie, pod haftowanym materiałem. Zadaniem stabilizatora do haftu jest odpowiednie „umocowanie” oraz usztywnienie materiału i zapewnienie jego stabilności w momencie, gdy hafciarka będzie nakłuwać go igłą. Ponieważ hafciarki osiągają prędkość nawet 1500 wkłuć na minutę, dlatego też tak ważna jest odpowiednia stabilizacja. Bez dobrego podkładu nasz materiał w momencie „nakłuwania” może się marszczyć, dziurawić czy zaciągać. Wówczas nasz gotowy haft będzie nieestetyczny, pomarszczony, a nawet poprzerywany. Bez dobrej stabilizacji, nawet najlepiej zaprojektowany wzór haftu, może „na gotowo” zupełnie różnić się od tego co widzimy na monitorze. Dlatego też jednym z najważniejszych składników idealnego haftu, jest wybór odpowiedniego podkładu (stabilizatora) hafciarskiego.

Czy zawsze musimy stabilizować materiał, na którym haftujemy ?

TAK, zawsze. Każdy materiał na jakim haftujemy wymaga odpowiedniego podkładu – usztywnienia. Różne materiały, w różny sposób podatne są na ściąganie czy marszczenie, jednak każdy z nich wymaga odpowiedniego stabilizatora.

Jakie są rodzaje stabilizatorów hafciarskich ?

Ponieważ materiały na jakich haftujemy są różnorodne, dlatego też na rynku znajdziemy wiele rodzajów stabilizatorów do haftu. Dodatkowo każdy rodzaj stabilizatora posiada kilka rodzajów.
Do najpopularniejszych podkładów do haftu należą dwie grupy stabilizatorów:

  • Flizeliny do haftu (zwane także: papier do haftu, włóknina do haftowania, fliselina hafciarska)
  • Hydrofolie hafciarskie (zwane także: folia do haftu, folia hafciarska)

Co to jest Flizelina do haftu i do czego służy?

Flizelina hafciarska (fliselina, włóknina, papier do haftu). Jest to rodzaj stabilizatora wykonanego najczęściej z połączenia celulozy z włóknami syntetycznymi. Fliselina hafciarska produkowana jest podobnie jak papier czerpany, nie jest tkana. Jest to podstawowy podkład pod haft i najczęściej stosowany. Nadaje się w zasadzie do stabilizacji każdego materiału.

Istnieje kilka rodzajów flizelin, poniżej opis najpopularniejszych z nich.

Flizelina do haftu klasyczna – papierowo-syntetyczna fliselina hafciarska (włóknina, papier do haftu). Najczęściej występuje w kilku grubościach (różna gramatura). Po skończonym hafcie jej nadmiar jest wydzierany. Bez problemu wyrywa się w każdym kierunku. Stabilizuje materiał we wszystkich kierunkach. Nadaje się zarówno do materiałów elastycznych jak i materiałów sztywnych. Jest to najtańszy, a zarazem najbardziej przydatny stabilizator do haftu. Można stosować ją także jako podkład, który samodzielnie upięty jest w ramce tamborka hafciarki, a materiał na jakim haftujemy jest „przyklejany” do flizeliny hafciarskiej, po za ramką tamborka. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza przy bardzo grubych materiałach, których nie da się „wcisnąć” do tamborka. Do przyklejenia można użyć klej hafciarski (tymczasowy klej w sprayu). Ta metoda idealnie sprawdza się również podczas haftu małych łatek i kawałków materiałów, których nie da się „normlanie” upić w tamborku hafciarki, gdyż są zbyt małe.

Flizelina materiałowa – wiskozowa Flizelina do haftu, którą po skończonym hafcie wycina się nożyczkami. Jej zwarta struktura idealnie nadaje się do haftu zwłaszcza materiałów i rozciągliwych. Świetnie do haftowania polówek, koszulek, T-Shirtów itp. Idealna włóknina hafciarska dla bardziej wymagających materiałów. Nie wydziera się w żadnym kierunku. Istnieją flizeliny do haftu, które wydzierają się w jednym kierunku, a w drugim nie. Wówczas jeśli chcemy uzyskać najlepszy efekt, stosuje się dwie warstwy flizeliny ułożone na krzyż.

Flizelina rozpuszczalna w wodzie – specjalny rodzaj fliseliny do haftu, która po praniu lub po zmoczeniu, całkowicie rozpuszcza się w wodzie. Flizelina ta, ma takie samo zastosowanie jak Flizelina klasyczna. Jej atutem jest fakt, że na skończonym hafcie, po spodniej stronie nie widać resztek flizeliny, jak ma to miejsce przy hafcie na zwykłej papierowej flizelinie do haftu. Idealna jako podkład pod ręczniki, kocyki, ściereczki, itp. Świetnie nadaje się do haftu koronkowego typu lace czy też haftu Richelieu lub haftu ażurowego. Idealnie nadaje się do wszelkich haftów, gdzie podczas wyrywania lub wycinania flizeliny może uszkodzić haft lub materiał. Jej odpowiednikiem jest hydrofolia hafciarska, o której piszemy w dalszej części artykułu.

Flizelina samoprzylepna – to z kolei specjalny rodzaj stabilizatora hafciarskiego z warstwą kleju. Po odklejeniu warstwy ochronnej uzyskujemy powierzchnię samoprzylepną. Specjalna warstwa klejąca pozwala na przyklejenie materiału do fliezliny. Idealna do haftu materiałów, których nie da się „upiąć” razem z flizeliną w tamborku oraz do wszelkiego rodzaju elastycznych materiałów i dzianin. Jest alternatywą dla zwykłej flizeliny i kleju w sprayu. Flizelina ta ułatwia też pracę z małymi kawałkami materiałów, łatkami, aplikacjami, których nie da się upiąć klasycznie w tamborku.

Flizelina termoprzylepna – jest to rodzaj samoprzylepnej flizeliny, z tą różnicą, że klej aktywuje się dopiero po przeprasowaniu (pod wpływem wysokiej temperatury). Minusem tego rodzaju flizelny jest fakt, że aktywowany pod wysoką temperaturą klej brudzi od spodniej części materiał oraz igłę hafciarki. Istnieją specjalne igły do haftu z powłoką, która nie brudzi się klejem.

Czy podczas haftu można użyć innej flizeliny, włókniny lub papieru zamiast specjalistycznej flizeliny do haftu ?

NIE MOŻNA ! To znaczy w tamborek upniemy każdy rodzaj flizeliny, jednak tylko specjalistyczna Flizelina hafciarska pozwoli nam na uzyskanie poprawnego i idealnego haftu. Żadna inna fliselina, jak np. flizelina krawiecka, tapicerska, ogrodnicza, termolina, podszywka, wigofil, papier czy cokolwiek innego nie pozwoli na poprawne wykonanie haftu. Zasada jest prosta – do haftu komputerowego stosujemy flizelinę do haftu!


Co to jest hydrofolia i jakie jest jej zastosowanie?

Hydrofolia hafciarska to specjalny rodzaj folii rozpuszczalnej w wodzie. Wykonana z polimeru winylowego folia do haftu rozpuszcza się całkowicie w wodzie, nie pozostawia żadnego śladu. Występuje w różnych grubościach, a każda grubość ma inne zastosowanie.

W naszej ofercie znajdują się dwie grubości hydrofoli do haftu:

  • Hydrofolia STD o grubości 20 μm - stosowana na wierzch materiału, na którym haftujemy.
  • Hydrofolia WZMOCNIONA o grubości 80 μm - stosowana pod spód materiału, zamiast flizeliny hafciarskiej.

Do czego używamy tych dwóch rodzajów hydrofolii?

Hydrofolia STD o standardowej grubości (cieńsza) – ten rodzaj stabilizatora do haftu używany jest na wierzch materiału, czyli bezpośrednio pod haft. Jego zadaniem jest stabilizacja górnej części materiału, na którym haftujemy. Sprawdza się zwłaszcza przy "włochatych" materiałach, których włoski mogłyby "wychodzić z haftu". Idealnie nadaję się również do haftowania materiałów delikatnych, ażurowych, o bardzo rzadkim splocie. Po skończonym hafcie hydrofolia znika pod wpływem wody lub pary. Nie pozostawia żadnych śladów.

Hydrofolia WZMOCNIONA o zwiększonej grubości (grubsza) – ten rodzaj hydrofolii do haftu stosowany jest na spód materiału, czyli do tamborka, a właściwy materiał jest przyklejany na jej wierzch. Gruba hydrofolia jest zamiennikiem flizeliny. Stabilizuje materiał od spodu działając jak podkład. Usztywnia materiał i zabezpiecza go przed marszczeniem i ściąganiem podczas haftowania. Hydrofolię zamiast flizeliny stosujemy w momencie gdy zależy nam na tym, aby od spodniej części haftu nie było widać nic po za haftem. Ponieważ znika całkowicie pod wpływem wody, dlatego też nasz haft będzie atrakcyjny wizualnie zarówno z prawej jak i lewej strony haftu. Jeśli dodatkowo użyjemy takich samych nici do haftu zarówno od dołu jak i od góry, wówczas nasz haft będzie dwustronny. Gruba folia do haftu jest także stosowana do wykonywania haftów typu lace, czyli haftów koronkowy, ażurowych. Idealnie sprawdza się przy hafcie Richelieu. Wówczas w tamborku upinamy tylko grubą hydrofolię i na niej bezpośrednio haftujemy nasz wzór. Następnie rozpuszczamy hydroflię w wodzie i zostaje nam piękny, koronkowy haft. Zamiennie zamiast hydroflii, można stosować flizelinę rozpuszczalną w wodzie.


Jakie inne dodatki do haftu są pomocne ?

Oprócz podstawowych stabilizatorów do haftu, na rynku dostępne są różne dodatki, które ułatwiają haft komputerowy czy też pozwalają na zastosowanie nowych technik hafciarskich. Są to między innymi:

Osłona haftu tzw. Stitch Protect – specjalny materiał, który przyklejany jest (a dokładnie wprasowany) na spodnią część haftu. Ponieważ materiał ten jest bardzo miły w dotyku, dlatego też sprawia, że haft nas nie "drapie". Ma to znaczenie zwłaszcza przy haftowaniu odzieży dziecięcej, która ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Są to np. body niemowlęce, kaftaniki, koszulki, spodenki itp.

Termofolia hafciarska – termofolia jest specjalnym "papierem", który przeznaczony jest do "przyklejenia" naszej naszywki na gotową odzież. Dzięki termofolii do haftu nasza naszywka jest na całej swojej powierzchni "przyklejona" do naszej odzieży. Doskonale nadaje się do przyprasowania na gotowych wyrobach jak torby, czapki, portfele, paski toreb, gotowe kurtki z podszewką, suknie ślubne czy też akcesoria do chrztu i komunii. Zastosowań termofolii jest bardzo wiele.

Materiał naszywkowy - folia do produkcji naszywek – przezroczysta folia do haftowania naszywek. Naszywkę wykonujemy bezpośrednio na dwóch warstwach folii upiętej w tamborku lub ramie. Nie wymaga wycinania lub stosowania innych materiałów. Po wykonaniu haftu wystarczy oderwać gotową naszywkę z folii. Folia jest perforowana, dlatego też z łatwością wyrwiemy gotową naszywkę nie uszkadzając jej powierzchni.

Klej hafciarski w sprayu – Niezastąpiony w każdej hafciarni czy też domowego kącika hafciarskiego. Pozwala na łatwe, szybkie i bezproblemowe przyklejenie materiału do stabilizatora hafciarskiego. Klej do haftu, jest klejem tymczasowym. To znaczy, że po kilkunastu minutach traci on swoje właściwości klejące, a ten czas w zupełności wystarczy, aby hafciarka przyszyła już materiał do np. flizeliny.


 1

KONTO

E-mail
Hasło
nie pamiętam hasła

©    Oprogramowanie sklepu internetowego web-market.pl
Aby zapewnić Państwu najlepsza formę prezentacji i możliwość szybkiego złożenia zamówienia na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności »