OK..., masz już hafciarkę komputerową lub Multi-Hafciarkę, znasz stabilizatory hafciarskie i wiesz jaki je używać, (jeśli nie to kliknij --> klik), ale czegoś jeszcze brakuje...
Nici do haftu i oczywiście odpowiednich igieł.
Ten artykuł pomoże Ci zapoznać się z tematem nici do haftu i igieł do hafciarek.
Zapraszamy!
Jakość nici do haftu, podobnie jaj jakość stabilizatora hafciarskiego, wpływają bezpośrednio na jakość naszego haftu. Nawet najlepsza hafciarka komputerowa z najlepiej przygotowanym wzorem haftu na nic się zadadzą, jeśli nie będziemy używać nici hafciarskich o wysokiej jakości.
Przede wszystkim używamy nici dedykowanych do haftu! Żadne nici do szycia maszynowego, czy nici do szycia ręcznego, nie są polecane do stosowania w hafciarce komputerowej. Nici hafciarskie posiadają odpowiednią budowę, która pozwala na komfortowe haftowanie nawet z największymi prędkościami. Pamiętajmy, że hafciarki komputerowe posiadają prędkość haftu na poziomie 1000-1200 wkłuć na minutę. Zatem nitka musi być odpowiednio mocna, odporna na zrywanie, ale jednocześnie muszą się "poddawać" i ładnie układać na hafcie. Dlatego też, żadne nici inne niż nici hafciarskie, nie będą spełniać obydwu tych warunków. Zwykłe nici do szycia będą albo bardzo mocne i nie będą się układać na hafcie, lub też będą zbyt "delikatne", aby hafciarka ich nie zrywała, gdy haftujemy z dużą prędkością.
Tak naprawdę są dwa podstawowe kategorie nici hafciarskich:
Nitka górna to właściwa nić hafciarska, to znaczy ta widoczna jako haft. Nici hafciarskie występują w wielu kolorach, palety barw różnych producentów sięgają nawet 500 kolorów. Nici górne do haftu są zakładane na stojak na nici w hafciarce i nimi nawlekamy igłę w naszej maszynie. Nici do haftu występują w wielu nawojach. Najpopularniejsze są nici do haftu w nawoju między 800-1000mb. Na rynku znajdziemy także nawoje większe jak np. 5000m lub też małe szpulki do domowych hafciarek z nawojami 100-200m.
Jeśli chodzi o rodzaje nici do haftowania komputerowego, to najpopularniejsze są nici poliestrowe. Na rynku znajdziemy także nici wiskozowe czy wełniane lub bawełniane.
Poliestrowe nici do haftu maszynowego są obecnie najczęściej wybierane do hafciarek komputerowych. Nici te cechuje idealna gładkość, wytrzymałość, optymalna rozciągowość, miękkość, odporność na ścieranie itp.
Nici poliestrowe znajdą zastosowanie przy każdym rodzaju haftu komputerowego. Nadają się idealnie do haftowania odzieży roboczej, odzieży eleganckiej, obuwia, mundurów, naszywek, skóry, czapek, haftu na dżinsie, odzieży sportowej, itp...
Poliestrowe nici hafciarskie są nićmi odpornymi na zużywanie, to znaczy, że wyhaftowany z nich wzór będzie trwały, odporny na warunki atmosferyczne, nie ściera się itp. Nici te są także odporne na rozciąganie, więc idealnie nadają się do haftowania tkanin elastycznych.
Istnieją także nici do haftu metalizowane lub metaliczne. Są to ozdobne nici hafciarskie do wykonywania pięknych "bogatych" haftów. Świetnie sprawdzają się do haftowania np. ornatów, szatek do chrztu, szat liturgicznych, itp.
Kolejnym ciekawym rodzajem nici do haftu są nici ognioodporne. Stosowane podczas haftu odzieży np. dla strażaków, policjantów, ratowników medycznych, itp.
Następny interesujący rodzaj nici do haftu to nici solarne, które zmieniają barwę podczas ekspozycji na słońce.
Szczególnym rodzajem nici hafciarskich są nici fosforyzujące, stosowane są zwłaszcza do haftowania znaków ostrzegawczych na odzieży, które są widoczne w ciemnościach. Dostępne są również nici odblaskowe, reagujące na światło.
Nitka górna w hafcie komputerowym powinna mieć grubość 40. Jest to optymalna grubość pozwalająca na uniwersalne zastosowanie. Jeśli wykonujemy małe i drobne hafty możemy stosować nici do haftu o grubości 60 (cieńsze niż 40). Większość dobrych nici do haftu ma właśnie grubość 40.
Po pierwsze na to czy dana nić jest rzeczywiście przeznaczona przez producenta do haftu komputerowego.
Po drugie sprawdź czy jej grubość jest odpowiednia - 40 lub 60.
Po trzecie jaką paletą barw dysponuje dany model nici - im więcej, tym lepiej.
Po czwarte z czego wykonana jest nić. Najlepsze efekty uzyskasz na niciach poliestrowych.
Według nas, jednymi z najlepszych nici do haftu komputerowego są nici hafciarskie ISACORD 40 od firmy Amann. Są to poliestrowe nici o grubości 40. Równomiernie wykończone, wykonane z plecionego poliestru. Posiadają połysk podobny do wiskozy. Są pół matowe / pół błyszczące. Bardzo ładnie wyglądają na gotowym hafcie. Są odporne na ścieranie, pranie, prasowanie itp. A paleta barw to prawie 500 kolorów. Oferujemy je w nawojach 1000m i 5000m.
Nitka spodnia jest nitką, którą szpulujemy na szpulkę wkładaną do bębenka hafciarki komputerowej. Nitka ta posiada inną budowę w stosunku do nici górnej. W poprawnie wykonanym hafcie nitka spodnie nie może być widoczna na prawej stronie haftu. Powinna być widoczna tylko od spodu, na lewej stronie haftu. Nitka spodnia, w odróżnieniu od nici górnej, występuje tylko w dwóch kolorach - białym i czarnym. Nitka dolna do haftu jest mniej rozciągliwa w stosunku do nici górnej. Hafciarskie nici podkładowe są najczęściej oferowane w dużych nawojach 10 000m - 15 000m.
Podkładowa nić do haftu powinna być założenia cieńsza od górnej nici do haftu. Najczęściej stosowane nici spodnie mają grubość 200. Rzadziej spotykane są nici o grubości 120.
Jakość nici do haftu, zarówno podkładowej jak i górnej decydują w dużej mierze o wyglądzie gotowego haftu jak i o komforcie pracy z hafciarką.
Igły do haftu komputerowego należy dobierać w zależności od materiału na jakim haftujemy.
Ponieważ istnieje dużo rodzajów igieł do haftu, dlatego też znalezienie odpowiedniej igły do haftowania nie jest trudne.
Sam system igieł jest zależny od tego jakie igły obsługuje nasza hafciarka. Większość hafciarek i multi-hafciarek posiada igły z półpłaską kolbą, czyli system 130/705H oznaczane także symbolami: 5x1, HAx1, Singer 2020, 206x15, PFx130. Hafciarki wieloigłowe i wielogłowicowe posiadają inny system mocowania igieł, najczęsciej DBXK5.
Istnieje kilka podstawowych rodzajów igieł do haftu
Uniwersalne igły do haftu– są to igły przeznaczone do haftowania na większości materiałów przy zastosowaniu uniwersalnych nici hafciarskich. Grubość tych igieł to przeważnie 75. Współpracują praktycznie z każdą nitką do haftowania. Są to tak zwane igły "ostre" oznaczone literką "R".
Igły do haftu materiałów elastycznych – oznaczone przeważnie jako Stretch lub Super Stretch. Na końcu igły znajduje się "kulka", która zapobiega ściąganiu i marszczeniu się elastycznego materiału. Idealne do haftowania odzieży sportowej, dzianin, wszelkich materiałów elastycznych i z domieszką lycry itp. Występują w grubościach 75-90. Często oznaczone literkami "SES".
Igły do haftu nićmi metalicznymi – są to specjalistyczne igły do haftowania przy użyciu nici metalicznych. Ponieważ posiadają duże oczko, dlatego z łatwością haftują nićmi, które w standardowej igle się blokują, rozwarstwiają czy zrywają.
Igły do drobnych haftów i mikrohaftów – specjalistyczne igły o grubości 60 lub 70. Przeznaczone są do haftowania na materiałach takich jak jedwab i mikrofibra oraz do haftu bardzo drobnych elementów przy użyciu nici 60 lub cieńszych.
Igły wzmocnione – igły do haftowania na grubych i twardych materiałach. Powleczone najczęściej tytanem. Idealne do dywaników samochodowych, akcesoriów dla jeździectwa, itp.
Przede wszystkim musimy zidentyfikować jakie igły pasują do naszej hafciarki. Jeśli już znamy system naszych igieł, to w zasadzie powinniśmy zakupić kilka ich rodzajów, aby być przygotowanych na różne możliwości. Warto używać igieł znanych i cenionych producentów, jak np. Japoński ORGAN, Niemiecki Groz-Beckert czy Schmetz.