Zadzwoń do nas (+48) 12 260 71 30 | GSM: 739 048 997                                                                                                            Logowanie | Wyloguj | Rejestracja
 
0
Koszyk jest Pusty

WARTOŚĆ: 0.00 PLN


MEGA OKAZJE NA  BLACK WEEK  w SKLEPIE BMD.pl



Zobacz co przygotowaliśmy dla Ciebie!



BERNETTE SWISS DESIGN - MASZYNY DO SZYCIA, OWERLOKI, SMARTLOCKI, COVERLOCKI, HAFCIARKI



Prowadzimy sprzedaż Doskonałych Jakościowo Multi-Hafciarek i Hafciarek Komputerowych, Mocnych i Szybkich Maszyn Klasy Heavy Duty, Maszyn do Szycia a także SmartLocków, Owerloków, Coverlocków, Renderek, Maszyn LONGRAM do Pikowania i Quiltingu ...


PORADNIK HAFCIARSKI - czyli co jest NIEZBĘDNE do Haftu Maszynowego, Komputerowego?


Podczas pracy z Hafciarką Komputerową NIEZBĘDNE są Stabilizatory do Haftu Maszynowego służące do Prawidłowego wykonania Dobrej Jakości Haftu:
  • Specjalistyczne NICI do Haftu Maszynowego, do Hafciarek Komputerowych takie jak:
    Nici Górne (wierzchnie), Nici Dolne (
    spodnie, wkładane do bębenka)



     
  • Dobrej Jakości IGŁY do Haftu Maszynowego, do Hafciarek Komputerowych.
    Im Lepsze (twardsze i ostre), tym mniej kłopotów nam sprawią podczas Haftowania.



     



PORADNIK HAFCIARSKI CZĘŚĆ 1 - STABILIZATORY DO HAFTU MASZYNOWEGO




Czy zawsze musimy stabilizować materiał, na którym haftujemy?

TAK, ZAWSZE. Każdy materiał na jakim haftujemy wymaga odpowiedniego podkładu – usztywnienia.
Różne materiały, w różny sposób podatne są na ściąganie czy marszczenie, jednak każdy z nich wymaga odpowiedniego stabilizatora.


Stabilizator do Haftu Maszynowego. Jakie są najważniejsze rodzaje?

Ze względu różnorodność materiałów na jakich haftujemy, na rynku oferowanych jest wiele rodzajów stabilizatorów
do haftu. Dodatkowo każdy rodzaj stabilizatora posiada kilka rodzajów i grubości.

Do najpopularniejszych podkładów do haftu należą dwie grupy stabilizatorów hafciarskich:

  • FLIZELINA PAPIEROWA DO HAFTU (zwana także: papier do haftu, celuloza do haftu, włóknina do haftowania, fliselina hafciarska)
  • FOLIA HAFCIARSKA, tj. HYDROFOLIA DO HAFTU I TERMOFOLIA HAFCIARSKA (zwana także: folia do haftu, folia hafciarska)

 

Co to jest Flizelina Papierowa do Haftu i do czego służy?

Flizelina Hafciarska (fliselina, włóknina, flizelina papierowa, flizelina celulozowa, papier do haftu). Jest to rodzaj stabilizatora wykonanego najczęściej z połączenia dużej ilości celulozy (papieru) z włóknami syntetycznymi.
Im więcej włókniny syntetycznej, tym trudniejsze usuwanie (wyrywanie, wydzieranie) takiej Flizeliny. Wtedy zwykle nie jest to wydzieranie w każdym kierunku.

Najlepsza i Właściwa dla Haftu Maszynowego jest Flizelina do Hafciarek wydzierana (
wyrywana, odrywana) w KAŻDYM KIERUNKU.
W taki właśnie sposób, czyli w KAŻDYM KIERUNKU, pod wieloma kątami, stabilizowany jest również wykonywany haft przez Hafciarkę.

Flizelina do Haftu Maszynowego, Flizelina Hafciarska produkowana jest podobnie jak papier czerpany, nie jest tkana. Jest to podstawowy podkład pod Haft i najczęściej stosowany.
Nadaje się zasadniczo do stabilizacji każdego materiału. Im więcej naturalnej celulozy (papieru) tym lepiej. Wartość minimalna to 75%.


Istnieje kilka rodzajów Flizeliny do Haftu Maszynowego. Poniżej opis najpopularniejszych Flizelin do Hafciarek.

Flizelina Papierowa do Haftu Klasyczna (wyrywana w obu kierunkach) – Papierowo-Syntetyczna flizelina hafciarska (flizelina, włóknina, papier do haftu, papier hafciarski, papier do hafciarki).
Najczęściej występuje w kilku grubościach (różna gramatura).
Po skończonym hafcie jej nadmiar jest odrywany od haftowanego materiału.

W odróżnieniu od flizeliny krawieckiej, podczas próby przetargania flizeliny do haftu
będzie wyczuwalny opór w obu kierunkach (flizelina krawiecka przeważnie zapewnia stabilizację w jedynym kierunku, w kierunku szycia: góra-dół).


Flizelina Papierowa Klasyczna (wyrywana, wydzierana, odrywana) 
Jeżeli Flizelina do Haftu Maszynowego będzie posiadać w swoim składzie minimum 75% Celulozy (papieru), to będzie IDEALNIE stabilizować materiał w KAŻDYM KIERUNKU.
Zapewni to też łatwe i wygodne odrywanie brzegów Flizeliny po zakończonym hafcie. Jeszcze jeden plus - przy tak dużej zawartości celulozy (papieru), Flizelina wypłucze się po kilku praniach.

Nadaje się zarówno do materiałów elastycznych jak i materiałów sztywnych.
Jest to najtańszy, a zarazem najbardziej przydatny Stabilizator do Haftu.
Można stosować ją także jako podkład, który samodzielnie upięty jest w ramce tamborka hafciarki, a materiał na jakim haftujemy jest „przyklejany” do flizeliny hafciarskiej, za pomocą Kleju Hafciarskiego w spreju.
Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza przy bardzo grubych materiałach,których nie da się „wcisnąć” do tamborka.
Ta metoda idealnie sprawdza się również podczas haftu małych łatek i kawałków materiałów, których nie da się „normlanie” upiąć w tamborku hafciarki, gdyż są zbyt małe.

Flizelina wyrywana w jednym kierunku.
Jest to flizelina posiadająca poprzecznie wkomponowane sztuczne włókna, które zwiększają stabilność flizeliny w jedną stronę.Zwykle w sswoim składzie posiada poniżej 70% Celulozy (papieru).
Taka Flizelina nie zapewni nam jednak równomiernej stabilizacji materiału (w każdym kierunku) podczas haftowania.

Podczas haftowania, poszczególne elementy haftu są nakładane pod różnymi kątami, dlatego stabilizator musi umożliwić pracę z haftem w róznych, dowolnych kierunkach.
Kłopotliwe jest również usunięcie flizeliny po zakończeniu haftowania, ponieważ oderwać uda nam się jedynie część stabilizatora, a pozostałą będzie należało wyciąć nożyczkami.
Sugerujemy, aby taki rodzaj flizeliny pozostawić do prac krawieckich, a do haftu maszynowego używać nalezy stabilizatorów o bardziej przewidywalnej strukturze.


Flizelina do Haftu Materiałowa (wycinana)
Flizelina do haftu z przewagą materiałów syntetycznych (wiskoza, poliester). Po skończonym hafcie jej nadmiar wycina się nożyczkami.
Jej zwarta struktura idealnie nadaje się do haftu zwłaszcza materiałów rozciągliwych.
Świetna do haftowania polówek, koszulek, T-Shirtów itp. Idealna włóknina hafciarska dla bardziej wymagających materiałów. Nie wydziera się w żadnym kierunku.

Sprawdza się również przy materiałach o luźnym splocie (wełniane swetry), gdzie igła hafciarki może trafić w pustą przestrzeń i nie wykona poprawnego ściegu.
Flizelina materiałowa do Haftu Maszynowego zapewni pod materiałem powierzchnię do poprawnego wykonania wiązania nici.

 

 

Flizelina Rozpuszczalna w wodzie

Specjalny rodzaj flizeliny do haftu, która po praniu lub po zmoczeniu, całkowicie rozpuszcza się w wodzie.
Flizelina ta, ma takie samo zastosowanie jak Flizelina
Papierowa, klasyczna.

Jej atutem jest fakt, że na skończonym hafcie, po spodniej stronie nie widać resztek tej Flizeliny Rozpuszczalnej, jak ma to miejsce przy hafcie na klasycznej Flizelinie Papierowej do Hafciarek.

Flizelina Rozpuszczalna jest Idealna jako podkład pod ręczniki, kocyki, ściereczki, itp.

Świetnie nadaje się do haftu koronkowego typu lace czy też haftu Richelieu lub haftu ażurowego. Stosowana do wszelkich haftów, gdzie podczas wyrywania lub wycinania flizeliny można uszkodzić haft lub materiał.
Jej zamiennikiem jest Wzmocniona Hydrofolia Hafciarska, o której piszemy w dalszej części artykułu.

 

Flizelina Samoprzylepna

To z kolei specjalny rodzaj stabilizatora do Haftu Maszynowego z warstwą kleju. Po odklejeniu warstwy ochronnej uzyskujemy powierzchnię samoprzylepną (podobnie jak w opatrunkach).

Specjalna warstwa klejąca pozwala na przyklejenie materiału do flizeliny hafciarskiej.. Idealna do haftu materiałów, których nie da się „upiąć” razem z flizeliną w tamborku oraz do wszelkiego rodzaju elastycznych materiałów i dzianin.
Jest alternatywą dla zwykłej flizeliny papierowej i kleju w spreju. Flizelina Samoprzylepna ułatwia też pracę z małymi kawałkami materiałów, łatkami, aplikacjami, których nie da się upiąć klasycznie w tamborku.


Flizelina Termoprzylepna

Jest to Flizelina z klejem w proszku, który aktywuje się dopiero pod wpływem wysokiej temperatury (żelazko, prasa termotransferowa).
Minusem Flizeliny Samoprzylepnej jest fakt, że klej brudzi od spodniej strony materiał oraz igłę hafciarki, a sproszkowane resztki kleju potrafią zalegać w chwytaczu i mechanizmach cięcia nici hafciarki.
Sugerujemy taką Flizelinę Samoprzylepną stosować w przypadkach, kiedy naprawdę nie mamy innej możliwości. Lepiej pozostawić ją do innych prac, np. krawieckich.

 




PRAKTYCZNA WSKAZÓWKA enlightened

Jak kupować FLIZELINĘ, HUDROFOLIĘ i inne stabilizatory hafciarskie w tzw. popularnym "metrażu", zestawach, pakietach czy kompletach?
Należy ZWRACAĆ UWAGĘ na to, ILE KOSZTUJE FINALNIE 1 m2 (1 metr kwadratowy) takiego stablizatora, a nie 1 m.b. (1 metr bieążcy).

Zasadniczo sprzedaje się je na METRY BIEĄŻCE (1m, 1mb), ale przecież ISTOTNA JEST TEŻ SZEROKOŚĆ rolki, a ona jest bardzo żróżnicowana!
Tak więc można kupić dużą ilość metrów bieżących w "dobrej cenie", a w rzeczywistości MOCNO PRZEPŁACIĆ, w odniesieniu do zużywanego w praktyce 1 m2 (1 metra kwadratowego) stabilizatora.

Oczywiste jest, że materiały te zużywa się podczas haftowania w różnych, pociętych kawałkach, czyli bardziej liczy się ich ŁĄCZNA POWIERZCHNIA (metr kwadratowy), a nie sama długość (metr bieżacy).
Tak więc przeliczajmy ile kosztuje nas 1 metr kwadratowy (1 m2) takiego stabilizatora, a nie 1 metr bieżący (1 mb).
Sposób jest bardzo prosto. Mnożymy ilość metrów bieżących x szerkość i otrzymujemy powierzchnię kupowanego stabilizatora.
Dowiemy się wtedy ile kosztuje nas metr kwadratowy otrzymanej powierzchni? Jak? Dzieląc całkowity koszt (cenę) stablizatora przez ilość obliczonej powierzchni (metrów kwadratowych).
Ponzięj znajdziesz przykłady.

MOŻNA SPORO ZAOSZCZĘDZIĆ!


Na przykład. Jak wyliczyć ile kosztuje 1 m2 (metr kwadratowy powierzchni)?

Założenia parametrów przykładowych, ofertowanych poniżej flizelin do haftu. Mają te same parametry techniczne,tj.:
grubość 40g, skład 75% celuloza, 25% poliester, flizelina wydzieralna, bez kleju.
Różnią się jedynie szerokością (rolki).

Przykład nr 1.
1. oferta: 1 mb długości x 100 cm (1 m) szerokości - w cenie 3.00 zł.brutto
2. oferta: 1 mb długość x 90 cm (0.9 m) szerokości - w cenie 2.80 zł brutto

Jak już wiemy, trzeba oczywiście wycenić koszt 1 metra kwadratrowego (1 m2) flizeliny do hafciarek.

W której z ofert jest tańszy 1 m2 flzeliny do haftu?

Prawidłowa odp.:dot. kosztu 1 m2 jest w wyliczeniach poniżej:
Oferta nr 1 = 3.00 zł  /  (1 mb x 1 m szer. = 1 m2) = 3.00 zł. za 1 m2 = Zwycięzca.
Oferta nr 2 = 2.80 zł  /  (1 mb x 0.9 m szer. = 0.9 m2) = 3.11 zł. za 1 m2

Przykład nr 2.
1. oferta: 6 mb długości x 90 cm (0.9 m) szerokości - cena kompletu to 16.00 zł.brutto
2. oferta: zestaw 5 mb długości x 100 cm (1 m) szerokości - cena kompletu to 14,50 zł brutto

Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że taniej wyjdzie nas oferta nr 1, bo jest tam aż 6 mb flizeliny hafciarskiej (o 1 metr więcej!)

Aby to potwierdzić, musimy oczywiście wycenić koszt 1 metra kwadratrowego (1 m2) flizeliny do haftu.

W której z ofert jest tańszy 1 m2 flzeliny do hafciarki?

Prawidłowa odp. jest w wyliczeniach poniżej:
Oferta nr 1 = 16.00 zł  /  (6 mb x 0.9 m szer. = 5.4 m2) = 2.96 zł. za 1 m2
Oferta nr 2 = 14.50 zł  /  (5 mb x 1 m szer. = 5 m2) = 2.90 zł. za 1 m2 = Zwycięzca.

 




Czy podczas haftu można użyć innej Flizeliny, Włókniny lub Papieru zamiast Specjalistycznej Flizeliny do Haftu?


NIESTETY, NIE MOŻNA! To znaczy, że o ile w tamborek upniemy prawie wszystko, tylko specjalistyczna Flizelina Papierowa do Haftu pozwoli nam na uzyskanie poprawnego i idealnego haftu.

Żadna inna flizelina, jak np. flizelina krawiecka, tapicerska, ogrodnicza, termolina, podszywka, wigofil, papier, gazeta czy cokolwiek innego nie pozwoli na poprawne wykonanie haftu.

Zasada jest prosta – do Haftu Komputerowego stosujemy Flizelinę Papierową do Haftu!

 


Co to jest Hydrofolia Hafciarska i jakie jest jej zastosowanie?

Hydrofolia do Haftu to specjalny rodzaj Folii Hafciarskiej rozpuszczalnej w wodzie.
Wykonana z polimeru winylowego folia do haftu rozpuszcza się całkowicie w wodzie, nie pozostawia żadnego śladu.

Zasadniczo spotyka się dwa rodzaje Hydrofolii do Haftu różniące się swoją strukturą:
- Hydrofolia Hafciarska GŁADKA, w pełni przezroczysta. Jest to Standard Hydrofolii Hafciarskiej, niezależnie od grubości.
- Hydrofolia Hafciarska Perforowana (tłoczona kratka), półprzezroczysta (przypomina drobną kratkę, jak gofry). Jej powierzchnia nie jest równa (gładka).
Jest to tańsza wersja Hydrofolii Gładkiej. Spotyka się ją wśród cieńszych Hydrofolii. Hydrofolia Perforowana do Hafciarek jest bardziej rozciągliwa i elastyczna, przez co łatwiej można odrywać brzegi po zakończonym hafcie.
Tylko po co ją usuwać, skoro z założenia ma rozpuścić się w wodzie? Szkoda czasu ...


Podsumowując, Hydrofolia do Hafciarek Gładka zapewnia pewną i doskonałą stabilizację haftu, ponieważ ma całkowice równą powierzchnię.
Hydrofolia Perforowana nie jest równej grubości. W budowie przypominającej kratkę (jak gofry) i jest naprzemiennie cieńsza i grubsza. W cienkich miejscach tego "gofra" można spodziewać się słabszej  stabilizacji haftu.

Hydrofolia Hafciarska występuje w różnych grubościach, a każda grubość ma inne zastosowanie.

W naszej ofercie znajdują się dwie podstawowe grubości hydrofolii do Haftu Maszynowego



Do czego używana jest Hydrofolia do Haftu? Jak używać różnych grubości Hydrofolii Hafciarskiej?
 


 

Hydrofolia GŁADKA Standardowa i Perforowana (STD, obydwie cieńsze)

Standardowa Hydrofolia do Haftu Maszynowego jest używana jako górna warstwa na materiale, na którym haftujemy.
Mocuje się ją w tamborku, wraz z materiałem. Stosowana jest podczas haftu na materiałach z wysokim włoskiem lub bardzo miękkich i puszystych.

Niezbędna przy hafcie na frotte, ręcznikach, polarach, ocieplaczach, tkaninach obiciowych z futerkiem itp. Jest też przydatna podczas haftu na materiałach o luźnym splocie i "prześwitach".
Doskonale przytrzymuje włoski podczas haftowania, dzięki czemu haft jest ładniejszy i wolny od zanieczyszczeń.



Hydrofolia GŁADKA WZMOCNIONA o zwiększonej grubości (EXT, grubsza)

Ten rodzaj hydrofolii do haftu stosowany jest na spód materiału, czyli do tamborka, a właściwy materiał jest przyklejany na jej wierzch. Gruba hydrofolia jest zamiennikiem flizeliny.
Stabilizuje materiał od spodu działając jak podkład. Usztywnia materiał i zabezpiecza go przed marszczeniem i ściąganiem podczas haftowania.

Hydrofolię zamiast flizeliny stosujemy w momencie gdy zależy nam na tym, aby od spodniej części haftu nie było widać nic po za haftem.
Ponieważ znika całkowicie pod wpływem wody, dlatego też nasz haft będzie atrakcyjny wizualnie zarówno z prawej jak i lewej strony haftu.
Jeśli dodatkowo użyjemy takich samych Nici do Haftu Maszynowego zarówno od dołu jak i od góry, wówczas nasz haft będzie dwustronny.

Gruba folia do haftu jest także stosowana do wykonywania haftów typu lace, czyli haftów koronkowych, ażurowych.
Idealnie sprawdza się przy hafcie Richelieu. Wówczas w tamborku upinamy tylko Grubą Hydrofolię i na niej bezpośrednio haftujemy nasz wzór.
Następnie rozpuszczamy hydrofolię w wodzie i zostaje nam piękny, koronkowy haft.

Zamiennie zamiast Hydrofolii, można stosować Flizelinę Rozpuszczalną w wodzie.

 



Jakie inne Dodatki do Haftu są pomocne?

Oprócz podstawowych stabilizatorów do haftu, na rynku dostępne są różne dodatki, które ułatwiają haft komputerowy czy też pozwalają na zastosowanie nowych technik hafciarskich. Są to między innymi:

Osłona Haftu z dzianiny
Specjalny, elastyczny materiał, który przyklejany jest za pomocą żelazka lub prasy termotransferowej do spodniej część haftu.
Z racji, że materiał ten jest bardzo miły w dotyku, stanowi barierę między haftem a skórą i sprawia, że haft nas nie "drapie".

Ma to znaczenie zwłaszcza przy haftowaniu odzieży dziecięcej, która ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka.
Są to np. body niemowlęce, kaftaniki, koszulki, spodenki itp.


 
Termofolia Hafciarska
Termofolia jest specjalną folią, zabezpieczoną tymczasowo papierem, przeznaczoną do "przyklejenia" naszej naszywki na gotową odzież za pomocą żelazka lub prasy termotransferowej.
Dzięki termofolii do haftu nasza naszywka, może zostać na całej swojej powierzchni "przyklejona" do odzieży.

Każdy z nas na pewno spotkał się z łatkami do naprasowania jako zabezpieczenie przetartego łokcia marynarki lub kolana spodni.
Folia doskonale nadaje się do naklejania naszywek na gotowych wyrobach jak torby, czapki, portfele, paski toreb, gotowe kurtki z podszewką, suknie ślubne czy też akcesoria do chrztu i komunii. Zastosowań termofolii jest bardzo wiele


 
Klej Hafciarski w spreju
Niezastąpiony w każdej hafciarni czy też w domowym kąciku hafciarskim. Pozwala na łatwe, szybkie i bezproblemowe przyklejenie materiału do stabilizatora hafciarskiego.

Klej do haftu, jest klejem tymczasowym. To znaczy, że po kilkunastu minutach traci on swoje właściwości klejące, a ten czas w zupełności wystarczy, aby hafciarka przyszyła już materiał do np. flizeliny.
Materiał Naszywkowy - Folia do produkcji naszywek
To przezroczysta folia do haftowania naszywek. Naszywkę wykonujemy bezpośrednio na dwóch warstwach folii upiętej w tamborku lub ramie.

Nie wymaga wycinania lub stosowania innych materiałów. Po wykonaniu haftu wystarczy oderwać gotową naszywkę z folii.

Folia jest perforowana, dlatego też z łatwością wyrwiemy gotową naszywkę nie uszkadzając jej powierzchni.


Nasza, Atrakcyjna Oferta - Niezbędne Dodatki do Haftu Komputerowego
Sklep Internetowy www.BMD.pl - Wszystko do Haftu Maszynowego

 
 

PROMOCJA HAFCIAREK KOMPUTEROWYCH + STABILIZATORY DO HAFTU + NICI DO HAFTU



Hafciarka Komputerowa bez Nici do Haftu, Flizeliny, Włókniny, Hydrofolii ... i wielu innych,
Niezbędnych Stabilizatorów do Haftu Maszynowego, to jak ... Samochód bez Paliwa.

Paliwo, jak wiadomo powinno być Wysokiej Jakości. Bez lania wody!




WYSOKIE RABATY NA "TANKOWANIE" TWOJEJ, NOWEJ HAFCIARKI
PRZEZ MINIMUM 12 MIESIĘCY


RABATY obejmują Materiały Eksploatacyjne do Haftu Komputerowego (NITKI DO HAFTU, FLIZELINY, HYDROFOLIE ...)
 



Sklep Internetowy www.BMD.pl - Wszystko do Haftu Maszynowego - Oferta

 




 
KONTO
Problem Logowania?
E-mail
Hasło
Nie pamiętam lub BRAK hasła. Wyślij mi hasło (Zaloguj).

Aby zapewnić Państwu najlepsza formę prezentacji i możliwość szybkiego złożenia Zamówienia wa naszym Sklepie wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności »